1379 Sok. No:19 Kat:1 Daire:1 Alsancak-Konak / İzmir (Efes Pastanesi Yanı)
0 532 572 74 94

YGS ve LYS’de Yeni Dönem ve Değişiklikler

Üniversitelere girmek için iki aşamalı bölümden oluşan sınav sisteminde değişiklikler yapıldı. Yerine yepyeni sınavlar geliyor, bununla birlikte artık haziran ayını beklemek zorunda değilsiniz.

Sene içindeki açılan sınavlara girip hangisinden yüksek not aldıysanız o notu kullanarak tercih yapabilirsiniz. Hazırlanan yeni sınav sisteminin görünen kısmı bu kadar.

Bilinen tarafı ise, üniversitelerin aldığı puanları ve alanları.

İçeriği neler getirecek bize, bir bakalım;

***

Puanım buna yetti devri kalkıyor

1 yıl içerisinde 3 ayda bir yapılacak sınavda, daha fazla deneme haklarının bulunması avantaj sağlayacak. Konulardaki eksiklerinizi fark edip tekrar çalışmanız bir sonraki sınavda puanınızı yükseltip daha sonraki sınavlar,sorulan soruları tanımanız, verilen süreyi doğru kullanmanız açısından yararlı olacak.

***

Soru tarzları bilgi ağırlıklı olacak.

Türk dili ve Edebiyatı ve Temel Bilimler derslerinden oluşacak sınavda, çok okumanın yarar getireceği sorular karşınıza çıkacak. Bilgiyi edilgen halden etken hale çevirip yorumlamanın önemli olacağı sınavda, ucu açık sorularla karşılaşabilirsiniz.

***

İstenilen hocanın ders anlatımlarını bulabileceksiniz

Konuları farklı hocalardan dinlemek yararlı olacağı için hazırlıklar yapılıyor. Öğretimi kolaylaştırmak için, anlatımı beğenilen ve bilgisine güvenilen hocaların videolarının çekimi yapılacak. Bakanın açıklamalarına göre çekimler başladı bile. Ders anlatımlarını çağımızın en hızlı iletişim yolu internet üzerinden konu anlatımlarını bulabileceksiniz.

***

Fen-Edebiyat Fakültelerdeki bölümlerin taban puanları kaldırılacak

Son zamanlarda mesleğe yönelik olmayan bölümlerin tercihleri azaldı. Bugünlerde birçok üniversitede kontenjanların boş kalması, taban puanlarını düşürüyor. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki fizik kimya biyoloji gibi bölümleri tercih edebilmek için barajı geçmeleri yeterli olacaktır.

Bu seneki YGS ye 5 adet, LYS-4 e de 8 adet olmak üzere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden sorular eklenecek. Lise dönemi boyunca yıl içinde zorunlu olarak görünen dersin, bu yılki üniversite sınavında karşımıza soru çıkacağı söyleniyor.

Sınav içerikleri değişse de bölümler bundan etkilenmeyecek. Her bölümün aldığı alan değişmeyecek.

***

İşini seven bireyler olacaklar

Öğrencilerin istediği ve yeteneği olan bölümü tercih etmesi öğrencinin okula verdiği önemi arttıracaktır.

Üniversiteler; öğrencinin okula öğrenme isteğiyle, öğretmenin ise öğretme isteğiyle gittiği, bilgi aktarımı olan kurumlar haline gelecektir.

Öğrenim haklarının kullanımıyla esnek ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayan, tavsiyelerde bulunan kişiler doğacaktır.

Gençlerin sevdiği işi seçmesini hedefleyen ÖSYM, yeni yönetmeliklerinde yetişkin bireylerin gönüllü olarak tercih edeceği bölümü bekliyor, olacak.

Üniversiteye giriş sisteminin son yıllarda sık sık değiştiğine şahit oluyoruz. Yalnız bir yandan da üniversite okuma talebinde bulunan öğrencilerin sayısı artıyor.

Üniversitelerin sayısı da eş oranda artmakta. Genç nüfusun akademik gelişimini önemsemeye başlaması, istihdamın üniversite mezunlarına göre ayarlanması, doğal sonuç olarak değişiklikleri de getiriyor.

EMRE ÇİĞDEM

03.09.2013

3 Mayıs 2017

Yorum yapın