1379 Sok. No:19 Kat:1 Daire:1 Alsancak-Konak / İzmir (Efes Pastanesi Yanı)
0 532 572 74 94

Sınav Dönemi

Sınavlar, hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Cumartesi günü 8. sınıf öğrencileri SBS’ye girdi.

Bu sınavı değerlendirdiğimizde Türkçe sorularının uzun paragraflardan oluştuğunu, diğer derslerin de tamamen bilgiye dayalı olduğunu gördük. Çoğu öğrenci bu sınavın zor olduğunu söyledi.

İlk bölüm olan Türkçe’de uzun paragrafları gören öğrenciler moral olarak çöktüğünü, diğer bölümlere geçince de bu moral bozukluğuyla soruları çözemediğini belirtti.

İlerleyen günlerde üniversite öğrencilerinin gireceği sınavlar var. Bu sınavlar bir çok ayaktan oluşuyor. SBS formatını ele aldığımızda üniversite sınavları hakkında ufak bilgiler elde etmek mümkün.

***

Bu sınava göre üniversite sınavının da bilgiye dayalı olacağını, konu tekrarlarının önem kazandığını söyleyebiliriz.

Sınava sayılı günler kala neler yapmalıyız? Son günleri nasıl değerlendirmeliyiz?

Beslenme düzenimize özellikle dikkat etmeliyiz. Vücut düzenimizi bozacak gıdalardan, özellikle fast-food adıyla bilinenlerden yiyeceklerden uzak durmalıyız. Bol sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenmeliyiz.

***

Çoğu öğrenci konularını tamamladı, sınav denemelerine geçti. Ancak tarih ve edebiyat dersi tamamen bilgiye dayalı olduğu için son günlere kadar konuları tekrar etmekte fayda var.

Gün içerisinde sık sık bu güne kadar çıkarmış olduğunuz notları tekrar etmeniz gerekli. Yine sayısal derslerde yer alan formüller, şekiller, tabloların da tekrar edilmesi size artı puan sağlar.

Öğrencilerin bir çoğu “yumurta kapıya dayanınca” mantığı ile çalışır. Ancak önümüzdeki sınav tamamen bilgi ve becerilere dayalı olacağı için son dakika çalışanlar bir adım geride kalacak.

Bu zamana düzenli bir şekilde çalışmış, bilgiyi ezberlemeye değil, öğrenmeye çalışmış gençlerin hedeflerine ulaşacaklarına şahit olacağız.

Sınava girmiş ya da girecek aileleri uzun ve sıkıntılı bir süreç bekliyor. Sınav sonrasında oluşacak tercih aşaması da sınav maratonunun önemli noktalarından bir tanesi.

***

Burada önemli olan sınav sonucunuzun yani puanınızın fazlalığı ya da azlığı değil, sınava giren öğrenciler arasında kaçıncı sırada olduğunuzdur. Sıralamanız ile bir yerlere yerleşeceğinizi unutmayın.

Sevgili anne babalar, zorlu bir süreçten geçen çocuklarımıza mutlaka destek olalım. Elbette ki her ebeveynin isteği çocuğunu güzel yerlerde görmektir. Ancak çoğu zaman evdeki hesap çarşıya uymaz. Sadece çocuğunuzu suçlamak, yanlış bir tavırdır. İyi ya da kötü olan sonucu hep birlikte değerlendirmelisiniz.

***

Türkiye’deki eğitim sistemi gereği çocuklarımız bir çok sınava girdi ve girmeye de devam edecek. Sınavlar artık yaşamımızın bir parçası.

Sızlanmak, isyan etmek yerine bu sınavlara gereği gibi çalışmak her öğrencinin görevi.

Değerli anne ve babalar bu süreçte çocuğunuzu yalnız bırakmayın ve sonuç ne olursa olsun çocuğunuza sıkı sıkıya sarılın.

Hepimize sağlıklı, başarılı ve huzurlu günler dilerim…

EMRE ÇİĞDEM

11.06.2013

3 Mayıs 2017

Yorum yapın